Ekonomi

Diyarbakırlı öğrencilerden Ukraynalı askerlere uyku tulumu ihracatı

Rusya ile Ukrayna arasında 25 Şubat 2022’de başlayan savaş her geçen gün devam ederken Diyarbakırlı öğrenciler Ukrayna askerleri için ürettikleri askeri uyku tulumlarını yurt dışına ihraç ediyor.

Dünya gündemine oturan Rusya-Ukrayna savaşında Ukrayna askerlerinin kış aylarında kullanabilecekleri uyku tulumları ve kamuflaj Mesleki Eğitim Müdürlüğü bünyesinde Kulp ilçesindeki dokuma atölyesinde öğrenciler tarafından üretilip ihraç ediliyor. Merkez (MESEM).

70 çalışan öğrencinin yer aldığı atölyede günde 800 uyku tulumu üretiliyor. Öğrenciler mesleğe uyum sağlarken aile geçimine de katkı sağlamaktadır.

İlçede misyonu bulunan Kulp Çok Programlı Anadolu Lisesi Müdür Yardımcısı Taha Cengiz, anlaşmalı olarak 3 farklı firma ile askeri teçhizat üretildiğini belirtti.

Öğrencilerin 4 gün dokuma atölyesinde, 1 gün de okulda eğitim gördüklerini anlatan Cengiz, “Şu anda okulumuzda Mesleki Eğitim Merkezi (MESEM) bünyesinde 3 dokuma fabrikamız var. Bu dokuma firmalarından ikisi askeri malzeme üretiyor. Öğrencilerimiz burada haftada 4 gün işbaşı eğitimi almaktadırlar, 1 gün okulda eğitim almaktadırlar.Ukrayna’ya tulum yardımı gönderen şirketimizde kayıtlı 70 öğrenci bulunmaktadır.Tüm sigorta ve maaş işlemleri aylık olarak yapılmaktadır. Lise öğrencilerimiz 2 bin 500 TL civarında bir ücret alıyorlar. Lise veya üniversite mezunlarımız 4 bin TL civarında fiyat alıyorlar” dedi.

Öğrencilerin hem maaşlarının hem de sigortalarının düzenli olarak ödendiğini belirten firma sahibi Murat Toprak, 3 ayı aşkın süredir Ukraynalı askerler için uyku tulumu ürettiklerini belirtti.

Tanesi 70 dolardan uyku tulumu ihraç ettiğini ifade eden Toprak, “Daha önce burası nikah salonuydu. Burayı dokuma firmasına çevirdik. Amacımız ilçemizde üretim ve istihdam sağlamak. Böyle bir projeyi fabrika olarak sunduk. Şu anda yaklaşık 70 MESEM öğrencisi bizimle çalışıyor.Hedefimiz yaklaşık 250 çalışan. Burada ürettiğimiz uyku tulumlarını yükleyip direk Ukrayna’ya gönderiyoruz. Oradan tulumlar doğrudan cephedeki askerlere ulaşır. 3 ayı aşkın süredir uyku tulumu üretmekteyiz. Günde ortalama 800 adet üretiyoruz” dedi.

İlçe ekonomisine katkı sağlamak için haftanın 4 günü atölyede çalıştığını belirten öğrenci Behçet Yıldız, şunları söyledi:

“Burada 4 gün çalışıyoruz, 1 gün MESEM’de eğitim alıyoruz. Burada Ukraynalı askerler için uyku tulumu üretiyoruz. İşimizden memnunuz. Çok şükür güzel gidiyor. Bundan sonraki hedefim kendi dokumacılığımı açmak.” İlçemizin ekonomisi için çok uygun olacak” dedi. – DİYARBAKIR

habergulyali.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu