İş

ABD’de istihdam Aralık’ta beklenenden fazla arttı

ABD Çalışma Bakanlığı geçen yıl Aralık ayı istihdam raporunu yayınladı. Buna göre ülkede tarım dışı istihdam Aralık ayında 223 bin kişi arttı.

Bir önceki aya göre artış hızında yavaşlamaya rağmen piyasa beklentilerinin üzerinde gelen tarım dışı istihdam verisinin bu dönemde 200 bin kişi artması bekleniyordu.

Aralık ayında istihdam artışı en fazla olan bölümler inşaat, eğlence ve konaklama ile sağlık hizmetleri oldu.

Kasım ayı tarım dışı istihdam rakamları revize edildi. Buna göre, Kasım ayında tarım dışı istihdam artışı 263 binden 256 bine revize edildi.

İşsizlik oranında düşüş

ABD’de işsizlik oranı Aralık ayında 0,1 puan azalarak yüzde 3,5 oldu.

Ülkede işsiz sayısı Aralık ayında 278 bin azalarak 5 milyon 722 bin kişi oldu. İşgücüne katılma oranı ise bu dönemde 0,2 puan artarak yüzde 60,1 oldu.

Bu dönemde haftalık ortalama çalışma saati 34,3 olurken, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) dikkatle izlediği ortalama saatlik kazançlar yüzde 0,2 artarak 28,07 dolar oldu.

Analistler, Fed’in geçen Mart ayından bu yana 1980’lerden bu yana en hızlı oran artışına rağmen işgücü piyasasının güçlü kaldığını söyledi.

Fed, Aralık ayında politika faizini 50 baz puan artırarak 15 yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 4,25-4,50 aralığına yükseltmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu