Haber

İsrail Genelkurmay Başkanı yedek askerlikten ayrılanları uyardı

İsrail Genelkurmay Başkanı Herzi Halevi, hükümetin tartışmalı yargı düzenlemesini protesto etmek için yedek kuvvetlerini terk eden askerlere yazdığı mektupta, “Güçlü ve eksiksiz bir ordu olmadan bu bölgede var olamayız.” uyarı yaptı.

İsrail ordu sözcüsü, Halevi’nin gönüllü yedek askerlik hizmetinden ayrılmaya karar verenlere açık mektubunu paylaştı.

Halevi mektubunda İsrail toplumundaki tartışma hararetinin orduya da sıçradığını ve “ordudaki uyumu etkilediğini” belirterek, bu durumun “tehlikeli çatlaklara yol açabileceğini” belirtti.

Yedeklerden orduya dönmelerini isteyen Halevi, “Güçlü ve bütün bir ordumuz olmazsa, en iyi seçenek orduda görev yapmamaksa, bu bölgede ülke olarak var olamayız” dedi. terimleri kullandı.

İsrail Genelkurmay Başkanı, durumu düzeltmek için geç kalınmadığını belirterek, “Orduda iç ve dış uyum olmadan devam edemeyeceklerini ve bunun sorumluluğu ordu komutanlığına düşüyor” dedi.

İsrail’de, yargının yetkilerini kısıtlayan Başbakan Binyamin Netanyahu hükümetine karşı 10 bin gönüllü yedek askerin daha ordudaki görevlerinden istifa edeceği açıklandı.

Netanyahu hükümetinin tartışmalı yargı düzenlemesi

İsrail Adalet Bakanı Yariv Levin’in 5 Ocak’ta açıkladığı “yargı reformu”, Yüksek Mahkeme’nin yetkilerinin sınırlandırılması ve yargı atamalarında söz sahibi olma gibi değişiklikleri içeriyor.

Başbakan Binyamin Netanyahu, ülke genelinde artan kitlesel protesto ve grevlere yol açan yargı düzenlemesini 27 Mart’ta ertelediğini ancak Mayıs ayı sonunda 2023-2024 bütçesinin Meclis’ten geçmesinin ardından yargı yönetmeliğini yeniden gündeme getireceklerini açıklamıştı.

Muhalefetle müzakerelerin engellenmesinin ardından hükümet son olarak yargı düzenlemesi için düğmeye bastı.

Netanyahu hükümeti, yargı düzenlemesi kapsamında Yargıtay’ın hükümet üzerindeki denetimini kaldıracak yasa tasarısının 24 Temmuz’da 2’nci ve 3’üncü oyla Meclis’e getirileceğini duyurdu.

Hükümetin “yargı reformuna” karşı savaş pilotları, denizaltı subayları ve diğer seçkin birlikler de dahil olmak üzere binlerce İsrailli gönüllü olarak istifa etmeye karar vermişti.

İsrail basınında, ordudaki yedek askerlerin tepkisi üzerine Savunma Bakanı Yoav Gallant’ın Yargıtay’ın hükümet üzerindeki denetimini kaldıracak yasa tasarısını ertelemek için çalıştığı belirtildi.

İsrail’de siyaset, ordu, güvenlik ekonomive yargıdaki üst düzey misyonerler, hükümetin yargı düzenlemesine karşı olduklarını açıkladılar.

Netanyahu hükümetinin yargısal düzenlemesine aykırı olan protesto hareketi yaklaşık 7 aydır gösterilerini sürdürüyor.

felahiyeajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu