Ekonomi

Giresun’da Fındık Hasadı İçin Belirlenen Tarihler Belli Oldu

Giresun’da fındık hasadının kıyı kesim için 12 Ağustos, orta kesim için 17 Ağustos ve yüksek kesim için 24 Ağustos olarak belirlendiği bildirildi.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, 0-250 metre rakımlı kıyı bölgesinde hasadın 12 Ağustos’ta başlayacağı belirtildi.

Açıklamada, 250-500 metre rakımlı orta kesimde 17 Ağustos’tan, 500 metre rakımlı kesimlerde ise 24 Ağustos’tan itibaren hasadın başlayacağı belirtildi.

“Daldaki fındığın nem oranı yüzde 30’un altına düştüğünde fındığın sert kabuğu yüzde 75 kahverengileşiyor, çekirdekler sert kabuğun içinden rahatlıkla çıkıyor, fındık zarının rengi koyu krem ​​rengine dönüyor. Fındığın rengi, katı ve dolu meyve veren kısımları silkelendiğinde mevcut meyvelerin yüzde 75’inin koldan döküldüğü tespit edildiğinde hasada başlanmalıdır.”

Açıklamada, tam hasat olgunluğuna ulaşmadan toplanan fındıkların kurutulmasının ardından dış meyve kabuklarının renginin mat kalacağına dikkat çekildi. Tahsilat tarihi, resmi olarak ilan edildiği tarihten önce tahsil edilmemelidir.” hükümlerine yer verildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu