Haber

Etiyopya Başbakanı Ahmed, “Sudan’daki siyasi sürecin hızlandırılması” çağrısında bulundu

Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed, komşu ülke Sudan’ın mevcut yönetim krizinden kurtulması için siyasi sürecin hızlandırılması çağrısında bulundu.

Sudan Egemenlik Konseyi’nden yapılan açıklamaya göre, Etiyopya Başbakanı Ahmed, Sudan’ın başkenti Hartum’daki Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda eski iktidar koalisyonu Özgürlük ve Değişim Güçleri (ÖDG) ittifakının temsilcileriyle bir araya geldi.

Görüşmenin ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan ÖDG Sözcüsü Elvasık Berir, mevcut siyasi sürece herhangi bir dış müdahale ve dayatma olmaksızın destek verilmesi gerekliliğinin ele alındığını belirtti.

Berir, Etiyopya Başbakanı Ahmed’in Sudan’ı krizden çıkarmak için siyasi sürecin bir an önce tamamlanması yönünde çağrıda bulunduğunu, ODG’nin Etiyopya’ya planladığı ziyareti memnuniyetle beklediklerini söyledi.

ÖDG’den yapılan ayrı açıklamada Ahmed’in Sudan halkının mutabık kaldığı her şeye desteğini dile getirdiği ve siyasi sürecin sonuçlandırılması için her türlü zemini vermeye hazır olduğu belirtildi.

Sudan’daki “çerçeve anlaşma”

Sudan’da 5 Aralık 2022’de siyasi krizi sona erdirmek için orduyla “çerçeve anlaşma” imzalayan sivil güçler, 8 Ocak’ta mevcut siyasi sürecin önünü açacak olan son aşamasına başladı. yeni geçiş sürecini başlatır ve tarafları nihai anlaşmaya götürür.

Tarafların başlattığı ikinci aşama, son anlaşmanın imzalanması ve başbakanın belirlenmesinin ardından 2 yıl sürecek yeni bir geçiş dönemi başlayacak.

nihai anlaşma; Adalet, güvenlik ve askeri reform, barışın sağlanması, eski rejimin izlerinin kaldırılması ve Doğu Sudan’ın belası olmak üzere 5 ana konuyu kapsamaktadır.

honazajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu